Groźni zabójcy

Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie.

Agatha Christie


Nazwa: Akromantula (ang. Acromantula)

Klasyfikacja MM: X X X X X

Występowanie: Pochodzą z Borneo, można je spotkać również w Szkocji.

Wygląd: Akromantula jest gigantycznym, ośmiookim pająkiem. Jej ciało pokryte jest grubym, czarnym włosem; rozstaw nóg może osiągać nawet 15 stóp; szczypce wydają charakterystyczny klekot. Ponadto wydziela trującą wydzielinę. Samica jest większa od samca.

Rozmnażanie: Samica za jednym razem składa do 100 jaj. Jaja są miękkie i białe, wielkości piłki plażowej. Młode wykluwają się po 6-8 tygodniach. Jaja Akromantuli zostały zaliczone przez Urząd Kontroli nad Magicznymi Stworzeniami do towarów niewymienialnych klasy A, co oznacza bardzo wysokie kary za ich import albo sprzedaż.

Pożywienie: Jest mięsożerna.

Zachowanie: Posługuje się ludzką mową. Tka na ziemi kopulaste pajęczyny. 

Dodatkowe informacje: Przypuszcza się, że zostały wyhodowane przez czarodziejów i pierwotnie miały być przeznaczone do pilnowania domostw albo skarbów. Mimo inteligencji niemal zbliżonej do ludzkiej Akromantuli nie da się tresować. Jest bardzo niebezpieczna zarówno dla czarodziejów jak i mugoli.


Nazwa: Nundu (ang. Nundu)

Klasyfikacja MM: X X X X X

Występowanie: Wschodnia Afryka. 

Wygląd: Gigantyczny lampart. 

Zachowanie: Pomimo swoich rozmiarów porusza się bezszelestnie, a jego oddech sprowadza zarazę mogącą uśmiercić całą wioskę.

Dodatkowe informacje: Przez wielu jest uważany za najgroźniejsze zwierzę na świecie. Jeszcze nigdy nie został złapany przez grupę liczącą mniej niż 100 wyszkolonych czarodziejów.


Nazwa: Kwintoped lub Włochaty MacBoon (ang. Quintaped lub Hairy MacBoon)

Klasyfikacja MM: X X X X X

Występowanie: Wyspa Posępna, która leży w najdalej wysuniętym na północ punkcie Szkocji.

Wygląd: Jego nisko zawieszony tułów, podobnie jak pięć nóg, z których każda zakończona jest zdeformowaną stopą, porośnięte są grubą, czerwonobrązową sierścią.

Pożywienie: Mięsożerny, wyjątkowo rozsmakował się w ludziach.

Dodatkowe informacje: Legenda głosi, że kiedyś Wyspę Posępną zamieszkiwały dwie rodziny czarodziejów, McClivertowie i MacBoonowie. Podobno pojedynek, jaki rozegrał się między pijanym naczelnikiem klanu McClivert, Dugaldem, i równie pijanym Kwintusem, głową klanu MacBoon, zakończył się śmiercią Dugalda. Jak głosi legenda, pewnej nocy grupa McClivertów otoczyła zabudowania MacBoonów, i pragnąc się zemścić, zamieniła ich wszystkich w potworne pięcionogie stwory. McClivertowie zbyt późno zorientowali się, że transmutowani MacBoonowie są o wiele groźniejszymi przeciwnikami (uważano, że MacBoonowie bardzo słabo posługują się magią). Co gorsza, MacBoonowie dali sobie radę z wszystkimi próbami zamienienia ich z powrotem w ludzi. Potwory wybiły McClivertów co do nogi, aż na wyspie nie pozostał ani jeden człowiek. Dopiero wtedy MacBoonowie zrozumieli, że skoro na wyspie nie pozostał nikt władający różdżką, już na zawsze pozostaną pięcionogami. Nigdy się nie dowiemy, czy opowieść ta jest prawdziwa. Na pewno nie przeżył żaden McClivert ani MacBoon, aby opowiedzieć, co się stało z jego przodkami. Kwintopedy nie potrafią mówić. Urząd Kontroli nad Magicznymi Stworzeniami starał się wielokrotnie schwytać Kwintopeda, aby spróbować go odtransmutować, lecz bez powodzenia. Musimy więc uznać, że rzeczywiście są, jak głosi ich przydomek, Włochatymi MacBoonami, którym przyszło dożyć swoich dni jako pięcionogie zwierzęta.