Kilka słów o owadach i słodka ciekawostka

Owad wolałby wpaść w paszczę krokodyla, niż w dziobek skowronka.

Andrzej Coryell 


Nazwa: Chropianek (ang. Chizpurfle)

Klasyfikacja MM: X X

Występowanie: Cały świat.

Wygląd: Małe pasożyty osiągające długość 1/20 cala. Przypominają kraby z dużymi kłami. 

Zachowanie: Przywabia je magia; mogą zagnieździć się w futrze i piórach takich stworzeń jak psidwaki czy lelki wróżebniki. Wdzierają się też do domostw czarodziejów i atakują magiczne przedmioty takie jak różdżki, z których wygryzają rdzeń lub brudne kociołki, z których zlizują zaschnięte resztki eliksirów. W przypadku braku magii chropianki atakują urządzenia elektryczne.

Dodatkowe informacje: Chociaż chropianków łatwo się pozbyć za pomocą jednego z licznych środków dostępnych na rynku, poważne inwazje mogą wymagać wizyty funkcjonariuszy Sekcji Szkodników, gdyż napęczniałe od magicznych substancji chropianki są bardzo trudne do zwalczenia.


Nazwa: Trzminorek (ang. Glumbumble)

Klasyfikacja MM: X X X

Występowanie: Północna Europa.

Wygląd: Szary, włochaty owad latający.

Pożywienie: Główne pokrzywy.

Zachowanie: Wytwarza syrop wywołujący melancholię. Zdarza się, że zagnieżdża się w ulach, ze zgubnym dla miodu skutkiem. Zwykle gnieździ się w ciemnych, zacisznych miejscach jak dziuple drzew i jaskinie. 

Dodatkowe informacje: Syrop  trzminorka używany jest jako antidotum na histerię spowodowaną spożyciem liści raptuśnika. 


Nazwa: Żądlibąk (ang. Billywig)

Klasyfikacja MM: X X X

Występowanie: Australia. 

Wygląd: Ma około 0,5 cala długości i jest intensywnie szafirowy. Żądlibąk ma skrzydła na czubku głowy; macha nimi tak szybko, że podczas lotu kręci się wokół własnej osi. U dołu ciała znajduje się długie i cienkie żądło. 

Dodatkowe informacje: Użądlenie Żądlibąka powoduje najpierw zawroty głowy, a potem lewitację. Pokolenia młodych australijskich czarownic i czarodziejów starały się złapać te stworzenia i zmuszać je do żądlenia, aby móc cieszyć się tymi efektami ubocznymi. Aczkolwiek zbyt duża liczba użądleń może spowodować, że ofiara będzie się unosić nad ziemią przez kilka dni, a w przypadku silnej reakcji alergicznej może dojść do stałej lewitacji. Suszone żądła Żądlibąków są składnikiem kilku eliksirów, podobno tez są używane do produkcji cukierków musów-świstusów.