Mniej znane "-rogi" i złoty wół

Cętki są chlubą lamparta, a dumą bawołu są rogi.

Rudyard Kipling


Nazwa: Buchorożec (ang. Erumpent)

Klasyfikacja MM: X X X X

Występowanie: Afryka.

Wygląd: Buchorożec jest dużym, szarym zwierzęciem, obdarzonym olbrzymią siłą. Osiąga ciężar jednej tony i z daleka można go pomylić z nosorożcem. Ma grubą skórę, która odbija większość czarów i uroków, duży ostry róg na nosie i długi ogon, z wyglądu przypominający linę.

Rozmnażanie: Rodzi na raz tylko jedno młode.

Zachowanie: Buchorożec nie atakuje, jeśli nie jest nachalnie prowokowany, ale gdy zacznie szarżować, rezultaty bywają straszne.

Dodatkowe informacje: Róg Buchorożca może przeciąć wszystko, od skóry po metal, i zawiera śmiertelnie niebezpieczny płyn, który wstrzyknięty w cokolwiek powoduje, że to coś wybucha. Populacja Buchorożców nie jest duża, ponieważ podczas sezonu godowego walczące samce doprowadzają się wzajemnie do eksplozji. Buchorożce są traktowane przez afrykańskich czarodziejów z niezwykłą ostrożnością. Ich rogi, ogony i wybuchowy jad są wykorzystywane do sporządzania eliksirów, chociaż zakwalifikowano je do materiałów handlowych klasy B (niebezpieczne i podlegające ścisłej kontroli).


Nazwa: Garboróg (ang. Graphorn)

Klasyfikacja MM: X X X X

Występowanie: Górskie rejony Europy.

Wygląd: Jest to duże, szarofioletowe zwierzę, z charakterystycznym garbem na grzbiecie i dwoma bardzo ostrymi rogami. Porusza się na

dużych, czteropalczastych stopach.

Zachowanie: Ma wyjątkowo agresywną naturę. To prawda, że czasami można spotkać górskiego trolla jadącego wierzchem na Garborogu, ale najwidoczniej temu ostatniemu nie sprawia to większej przyjemności, bo o wiele częściej widuje się trolle pokryte bliznami po atakach Garboroga. Dodatkowe informacje: Sproszkowany róg Garboroga jest składnikiem wielu eliksirów, niezwykle drogim ze względu na trudności związane z jego pozyskaniem. Skóra Garboroga jest grubsza nawet od smoczej i odbija większość zaklęć.


Nazwa: Reem (ang. Re'em)

Klasyfikacja MM: X X X X

Występowanie: Ameryka Północna i Daleki Wschód.

Wygląd: Reem jest bardzo rzadkim olbrzymim wołem o złotej sierści. 

Dodatkowe informacje: Wypita krew Reema daje niezwykłą siłę, ale trudności, jakie wiążą się z jej zdobyciem, sprawiają, że rzadko pojawia się na wolnym rynku.