Latające psotniki

Jeśli żarcik ma ukąsić, nie jak pies, ale jak jagnię kąsać powinien; w przeciwnym bowiem razie nie żart to będzie, ale grubiaństwo.

Giovanni Boccaccio 


Nazwa: Chochlik (ang. Pixie)

Klasyfikacja MM: X X X

Występowanie: Najczęściej można je spotkać w Kornwalii.

Wygląd: Chochliki mają elektrycznie niebieską barwę i dorastają do 8 cali. Chociaż nie mają skrzydeł, mogą latać.

Rozmnażanie: Są żyworodne.

Zachowanie: Są bardzo złośliwe i uwielbiają wszelkiego rodzaju figle i psikusy. Często chwytają za uszy nic nie spodziewających się ludzi, po czym zanoszą ich na szczyty drzew lub budynków. Wydają wysokie, zrozumiałe tylko dla nich, dźwięki. 

Dodatkowe informacje: Skutecznym zaklęciem na chochliki jest Immobulus lub Peskipiski Pesternomi (prawdopodobnie). 


Nazwa: Bahanka lub Kąsający Elf (ang. Doxy/Biting Fairy)

Klasyfikacja MM: X X X

Występowanie: Ameryka Północna oraz północne kraje Europy. 

Wygląd: Humanoidalny kształt; całe jej ciało pokryte jest grubym, czarnym włosem. Ma dwie pary rąk i nóg oraz grube, zaokrąglone i błyszczące skrzydła (zbliżone wyglądem do owadzich). Dwa rzędy ostrych, jadowitych zębów. 

Rozmnażanie: Składa do 500 jaj, z których po 2-3 tygodniach wykluwają się młode.

Dodatkowe informacje: Bahanki są często mylone z elfami. W razie ugryzienia przez bahankę należy zażyć antidotum. Proces usuwania bahanek nazywamy Debahanacją i używamy do tego specjalnego płynu Bahanocydu.


Nazwa: Elf (ang. Fairy)

Klasyfikacja MM: X X

Występowanie: Cały świat.

Wygląd: Humanoidalny kształt; ich wzrost waha się od 1 do 5 cali. Mają duże, podobne do owadzich skrzydła, przezroczyste lub mieniące się kolorami tęczy. 

Rozmnażanie: Składają do 50 jaj po spodniej stronie liści, z których wykluwają się jaskrawo ubarwione larwy. Po 6-10 dniach larwy te przędą sobie kokony i po miesiącu wyłaniają się dorosłe, uskrzydlone osobniki.

Zachowanie: Zamieszkują lasy i polany. Są mało inteligentne i wykorzystywane przez czarodziejów głównie w celach dekoracyjnych. Elfy dysponują słabym rodzajem magii i mogą odstraszać niektóre drapieżniki jak lelki wróżebniki. Nie potrafią mówić, a między sobą porozumiewają się za pomocą wysokich, brzęczących dźwięków.