Podwodny świat

Na morzu możesz wszystko robić dobrze, trzymając się reguł, a i tak morze cię zabije. Ale jeśli jesteś dobrym marynarzem, będziesz przynajmniej wiedział, gdzie jesteś w chwili śmierci.

Justin Scott


Nazwa: Tryton lub Syrena lub Nereida lub Wodnik (ang. Merpeople lub Sirens lub Selkies lub Merrows)

Klasyfikacja MM: X X X X (Trytonom przydzielono klasyfikację XXXX nie dlatego, że jest niebezpieczne, ale dlatego, że powinno się je traktować z wyjątkowym szacunkiem. To samo dotyczy centaurów i jednorożców.)

Występowanie: Cały świat.

Wygląd: Tors i głowa człowieka, od pasa w dół rybi ogon. Mają zielonkawą skórę i włosy podobnego koloru. Greckie syreny uważa się za piękne; natomiast szkockie i irlandzkie gatunki są nieco mniej urodziwe.

Zachowanie: Zwyczaje trytonów są równie tajemnicze jak w przypadku centaurów. Ludzie, którzy badali trytony opowiadają o dobrze zorganizowanych społecznościach, różniących się między sobą wielkością, a także o złożonych konstrukcjach mieszkalnych, które budują. Cechą wspólną wszystkich trytonów na świecie jest umiłowanie muzyki. Trytony wykorzystują ciamarnice jako broń.

Dodatkowe informacje: Trytony odmówiły statusu istot, pozostając zwierzętami. Istnieje również język trytoński, którym się posługują i którego można się nawet nauczyć. 


Nazwa: Kelpia (ang. Kelpie)

Klasyfikacja MM: X X X X

Występowanie: Wielka Brytania i Irlandia.

Wygląd: Ten demon wodny może przyjmować różne kształty; najczęściej jednak ukazuje się w postaci konia z wiechą sitowia zamiast grzywy. 

Zachowanie: Kelpia zwabia na swój grzbiet ofiarę, nurkuje z nią na dno rzeki lub jeziora, gdzie ją zjada, pozwalając wnętrznościom wypłynąć na powierzchnię. Aby pokonać kelpię należy nałożyć jej za pomocą zaklęcia wędzidło, co sprawi, że stanie się uległa i niegroźna. 

Dodatkowe informacje: Największa na świecie kelpia zamieszkuje jezioro Loch Ness w Szkocji. Najchętniej przybiera kształt węża morskiego. 

 


Nazwa: Hipokampus (ang. Hippocampus)

Klasyfikacja MM: X X X 

Występowanie: Grecja.

Wygląd: Ma głowę i pierś konia, a ogon i zad olbrzymiej ryby. 

Rozmnażanie: Składa duże jaja o półprzezroczystych skorupkach, przez które widać uśpione jeszcze kijanki.

Dodatkowe informacje: Chociaż Hipokampusy spotyka się zazwyczaj w Morzu Śródziemnym, w 1949 roku przepiękny niebieski deresz został schwytany przez trytony u wybrzeży Szkocji i przez nie udomowiony. 


Nazwa: Plumpka (ang. Plimpy)

Klasyfikacja MM: X X X

Występowanie: Cały świat. 

Wygląd: Okrągła, cętkowana ryba, która porusza się na dwóch nogach zakończonych płetwiastymi stopami. 

Pożywienie: Wodne ślimaki.

Zachowanie: Zamieszkuje głębokie jeziora, w których ryje dno poszukiwając pożywienia. Nie jest groźna, ale może skubać stopy i ubranie pływaków.

Dodatkowe informacje: Trytony uważają plumpki za szkodniki i chętnie się ich pozbywają, zawiązując jej nogi w supeł. Wtedy plumpka odpływa unoszona prądem, ponieważ nie jest w stanie sterować. Rozplątanie zajmuje jej kilka godzin.


Nazwa: Jeżanka (ang. Shrake)

Klasyfikacja MM: X X X

Występowanie: Ocean Atlantycki.

Wygląd: Pokryta kolcami ryba.

Dodatkowe informacje: Mówi się, że pierwsza ławica jeżanek została stworzona przez czarodziejów na początku XIX wieku, w zemście na mugolskich rybakach, którzy obrazili grupę czarodziejów-żeglarzy. Od tamtej pory w tym miejscu oceanu mugolscy rybacy znajdują porwane przez jeżanki puste sieci.


Nazwa: Ciamarnica (ang. Lobalug)

Klasyfikacja MM: X X X 

Występowanie: Morze Północne.

Wygląd: Ciamarnica ma nieskomplikowaną budowę. Składa się z gumowatego otworu gębowego i woreczka z jadem; osiąga długość 10 cali.

Zachowanie: Atakowana ciamarnica kurczy swój woreczek jadowy i opryskuje atakującego trucizną. Trytony wykorzystują ciamarnice jako broń, a czarodzieje pozyskują jej trucizną jako składnik eliksirów. Praktyka ta jednak podlega ścisłej kontroli.


Nazwa: Ramora (ang. Ramora)

Klasyfikacja MM: X X

Występowanie: Ocean Indyjski.

Wygląd: Srebrna ryba.

Zachowanie: Ma silną moc magiczną, może zakotwiczać statki i jest opiekunką żeglarzy. 

Dodatkowe informacje: Ramora jest wysoko cieniona przez Międzynarodową Konfederację Czarodziejów. Ustanowiono wiele praw, które mają ją chronić przed kłusownikami.