Prawie jak ludzie

Bądźcie szaleni, ale zachowujcie się jak normalni ludzie. Podejmijcie ryzyko bycia odmiennym, ale nauczcie się to robić, nie zwracając na siebie uwagi.

Paulo Coelho


Nazwa: Olbrzym (ang. Giant)

Klasyfikacja MM: -

Występowanie: Cały świat.

Wygląd: Budową ciała przypominają ludzi, są jednak od nich o wiele większe. Mierzą od 20-25 stóp. Mają grubą skórę, przypominającą skórę nosorożca, która daje im odporność na różne zaklęcia. 

Zachowanie: Olbrzymy nie są tak mądre, jak czarodzieje, ale są jednak zdecydowanie mądrzejsze od trolli. Mają własny język, kulturę i strukturę społeczną. Są zdolne do nauki angielskiego i prawdopodobnie innych języków. Większość olbrzymów nie jest zbyt cierpliwa. Wydaje się, że te stworzenia preferują uproszczenie sprawy poprzez zabijanie gości, jeśli temat rozmowy jest zbyt skomplikowany. Z tego powodu na spotkania z nimi trzeba mieć przygotowane gotowe prezenty, a także dać im czas na podjęcie decyzji. Olbrzymy nie lubią żyć w licznych grupach i walczą ze sobą o najprostsze i błahe sprawy, takie jak jedzenie czy miejsce do spania. Bywa nawet, że toczą walki z nudy. 


Nazwa: Troll (ang. Troll)

Klasyfikacja MM: X X X X

Występowanie: Pochodzi ze Skandynawii, ale obecnie występuje również w Wielkiej Brytanii, Irlandii i innych częściach północnej Europy.

Wygląd: Humanoidalne stworzenie o wzroście dochodzącym do 12 stóp i wadze powyżej tony. 

Pożywienie: Żywią się surowym mięsem i nie są wybredne; zjadają zarówno zwierzęta jak i ludzi.

Zachowanie: Troll znany jest z ogromnej siły i równej jej głupoty. Często bywa brutalny i nieobliczalny. Trolle porozumiewają się między sobą pomrukami, które stanowią swego rodzaju prymitywny język, ale znane są przypadki osobników, które rozumiały język ludzki, a nawet potrafiły wymówić kilka prostych słów. 

Dodatkowe informacje: Bardziej inteligentne trolle były przyuczane do stróżowania.

Są trzy rasy trolli: górskie, leśne i rzeczne. 

Troll górski (fot. wyżej) jest największy i najbardziej niebezpieczny. Jest łysy, o bladoszarej skórze.

Troll leśny (fot. obok) ma skórę bladozieloną, a niektóre osobniki porośnięte są rzadkimi, cienkimi włoskami zielonego lub brązowego koloru. 

Troll rzeczny ma krótkie różki i może być kudłaty. Ma siną skórę i często można go znaleźć przyczajonego pod mostami.


Nazwa: Goblin (ang. Goblin)

Klasyfikacja MM: -

Występowanie: Cały świat.

Wygląd: Humanoidalny kształt; wysokość ok. 48 cali. Mają brzoskwiniowy odcień skóry i czarne oczy. 

Dodatkowe informacje: Gobliny znane są z niebywałej inteligencji. Prowadzą Bank Gringotta, w którym czarodzieje przechowują swoje pieniądze i skarby. Znają się również na metalurgii jak nikt inny. Z wytwarzanego przez siebie metalu potrafią zrobić niezniszczalne elementy uzbrojenia (np. hełmy). Zajmują się też biciem monet, używanych przez czarodziejów. Każdy knut, sykl czy galeon posiada numer seryjny, oznaczający goblina, który go stworzył. Stworzenia te potrafią też bezbłędnie odróżnić podrobiony przedmiot od oryginalnego. Przed wiekami gobliny wykuły Miecz Gryffindora, ich pracą jest też Tiara Muriel.