Magiczne terrarium

Gadzi wyginęli dlatego, że mieli jedną wadę – zasypiali w najważniejszych momentach.

CKM


Nazwa: Langustnik Ladaco (ang. Mackled Malaclaw)

Klasyfikacja MM: X X X

Występowanie: Europa.

Wygląd: Przypomina homara; osiąga długość 12 cali i jest jasnoszary w ciemnozielone plamki. 

Pożywienie: Żywi się małymi skorupiakami, ale nie pogardzi też większą zdobyczą.

Zachowanie: Żyje na skalistych wybrzeżach.

Dodatkowe informacje: Pod żadnym pozorem nie należy zjadać mięsa Langustnika, ponieważ wywołuje wysoką gorączkę i nieprzyjemne zielone zabarwienie twarzy. Ukąszenie Langustnika wywołuje nietypowy efekt uboczny. Przez tydzień po ukąszeniu ofiara ma wyjątkowego pecha; jeśli więc ugryzł cię Ladaco nie zakładaj się ani nie spekuluj, bo sprawy na pewno potoczą się nie po twojej myśli.


Nazwa: Widłowąż (ang. Runespoor)

Klasyfikacja MM: X X X X

Występowanie: Burkina Faso.

Wygląd: Trójgłowy wąż; osiąga zazwyczaj długość 6-7 stóp. Jest koloru pomarańczowego w czarne pasy. Kły prawej głowy są niezwykle jadowite.

Rozmnażanie: Widłowęże składają jaja otworem gębowym i są to jedyne znane magiczne stworzenia, które zachowują się w ten sposób. Jaja te są niezwykle cenne, ponieważ używa się ich do sporządzania eliksirów poprawiających sprawność umysłową.

Zachowanie: Dzięki zapiskom wężoustych, którzy hodowali Widłowęże znamy ich przedziwne zwyczaje. Z zapisków wynika, że każda głowa ma inne zadanie. Lewa (patrząc od strony czarodzieja stojącego naprzeciw węża) zajmuje się planowaniem, decyduje, dokąd widłowąż pójdzie i co będzie robił. Środkowa jest marzycielem (widłowęże potrafią leżeć nieruchomo przez kilka dni, zatopione w pięknych wizjach i marzeniach). Prawa głowa jest sędzią i ocenia pomysły lewej i środkowej głowy, wyrażając to nieprzerwanym, denerwującym syczeniem. Widłowąż rzadko dożywa sędziwego wieku, ponieważ jego głowy mają zwyczaj atakowania się nawzajem. Bardzo często spotyka się widłowęże bez prawej głowy, podczas gdy dwie pozostałe są splątane.

Dodatkowe informacje: Ministerstwo Magii z Burkina Faso przeznaczyło pewien obszar leśny wyłącznie do dyspozycji Widłowęży i te tereny od tej pory są nienanoszalne. Chociaż nie są zbyt agresywne, swego czasu były ulubioną maskotką czarnoksiężników, z pewnością ze względu na ich imponujący i budzący respekt wygląd. 


Nazwa: Wąż Morski (ang. Sea Serpent)

Klasyfikacja MM: X X X

Występowanie: Atlantyk, Ocean Spokojny i Morze Śródziemne.

Wygląd: Mają końską głowę i ciało węża; osiągają 100 stóp długości.

Zachowanie: Chociaż wyglądają groźnie nie są znane przypadki zabicia przez nie człowieka, jeśli nie liczyć histerycznych opowieści mugoli o okrutnym zachowaniu tych zwierząt.


Nazwa: Wsiąkiewka (ang. Moke)

Klasyfikacja MM: X X X

Występowanie: Wielka Brytania i Irlandia.

Wygląd: Srebrno-zielona jaszczurka, osiągająca do 10 cali długości. 

Zachowanie: Może kurczyć się kiedy chce i przez to nigdy nie została zauważona przez mugoli.

Dodatkowe informacje: Skóra wsiąkiewki jest wysoko ceniona przez czarodziejów. Wytwarza się z niej sakiewki i portfele, gdyż ten łuskowaty materiał reaguje tak samo na zbliżanie się obcego, jak reagował właściciel. To dlatego złodziejom tak trudno znaleźć sakiewki ze skóry wsiąkiewki.