Piękna i Bestia

Piękno to złudzenie i pułapka na drodze człowieka, jedno z nie dających się objaśnić przekleństw jego istnienia.

Ivo Andrić


Nazwa: Wila (ang. Veela)

Klasyfikacja MM: -

Występowanie: Bułgaria.

Wygląd: Kobieta, a właściwie widmo kobiety, która hipnotyzuje mężczyzn swą urodą i wdziękiem. Potrafią dowolnie zmieniać postać. W formie zwierzęcej mogą ukazać się jako łabędzie, konie, sokoły, węże albo wilki, najbardziej jednak kuszące i niebezpieczne są pod postacią pięknych młodych kobiet o długich, biało-złotych, spływających na ramiona włosach, lśniącej skórze, ubranych w mgliste szaty i pląsających w blasku księżyca.

Zachowanie: Choć wile potrafią być dobre dla ludzi i dzielić się swoją wiedzą medyczną i profetyczną, są dość gwałtowne. Nie znoszą, kiedy się je okłamuje albo oszukuje i potrafią zsyłać okropne kary, szczególnie na tych, którzy nie dotrzymają obietnicy. Wile podobno łączyły się z ludźmi, ustatkowywały i wychowywały dzieci, najwyraźniej bez szkody dla własnego gatunku. 

Dodatkowe informacje: Młodzi mężczyźni, którzy ulegną ich urokowi, zupełnie tracą rozum – są otępiali, często zapominają o jedzeniu, piciu czy spaniu. Robią również wszystko, by zwrócić na siebie ich uwagę. Ten, kto napotka tańczące wile, będzie musiał przyłączyć się do nich i tańczyć, dopóki nie padnie z wykończenia. Kto wkroczy w elfi krąg (koło wydeptanej trawy), w którym zabawiały się wile, ten już nigdy nie zazna szczęścia.


Nazwa: Wilkołak (ang. Werewolf) 

Klasyfikacja MM: X X X X X (Oczywiście ta klasyfikacja dotyczy wilkołaka w zmienionej formie)

Występowanie: Cały świat.

Wygląd: Przypomina bestię na pograniczu człowieka i wilka. Ma wysoko rozwinięte kończyny, krótką sierść i długi pysk wyposażony w ostre jak brzytwa zęby.

Pożywienie: Mięso, zwłaszcza ludzkie.

Zachowanie: Raz w miesiącu, przy pełni księżyca, zazwyczaj normalny, o zdrowych zmysłach czarodziej lub mugol zamienia się w krwiożerczą bestię. Jako jedyne z nielicznych fantastycznych zwierząt, wilkołaki specjalnie poszukują ludzi, ponieważ jest to ich ulubiona zdobycz.

Dodatkowe informacje: W wilkołaka można się przemienić jedynie na skutek ugryzienia jednego z nich. Nie znaleziono jeszcze na to lekarstwa, ale ostatnie odkrycia w dziedzinie eliksirów zmniejszyły wydatnie najgorsze symptomy przemiany (Wywar Tojadowy).


Nazwa: Yeti lub Wielka Stopa lub Śnieżny Człowiek (ang. Yeti lub Bigfoot lub the Abominable Snowman)

Klasyfikacja MM: X X X X

Występowanie: Tybet.

Wygląd: Humanoidalny kształt; osiąga 15 stóp wzrostu i cały porośnięty jest śnieżnobiałym włosem.

Pożywienie: Pożera wszystko, co stanie mu na drodze.

Zachowanie: Boi się ognia, może więc być odparty przez wprawnych czarodziejów.