Chiński Ogniomiot

Nazwa: Chiński Ogniomiot (ang. Chinese Fireball)

Występowanie: Chiny; Smocze rezerwaty na całym świecie. 

Wygląd: Ten jedyny Smok orientalny wygląda wyjątkowo imponująco. Jest pokryty gładką szkarłatną łuską, ma bardzo wypukłe żółte oczy, a wokół perkatego pyska otoczkę ze złotych kolców. Kiedy jest rozzłoszczony z nozdrzy bucha mu ogień w kształcie grzyba, co jest możliwe dzięki ich skośnemu ułożeniu. Jego waga waha się od 2 do 4 ton. Samice z reguły są większe od samców.

Rozmnażanie: Samice składają purpurowe jaja w złote cętki, które są cennym składnikiem chińskiej magii.

Pożywienie: Żywi się prawie wszystkimi ssakami, ale preferuje świnie i ludzi.

Zachowanie: Ogniomiot jest agresywny, a zarazem bardziej tolerancyjny od większości Smoków innych ras, ponieważ zdarza mu się dzielić terytorium nawet z dwoma innymi osobnikami. Nie wdaje się w bójki oraz respektuje to, że jakiś teren podlega innemu osobnikowi. I zdecydowanie woli sam znaleźć sobie jedzenie niż zabrać. Co jednak wcale nie znaczy, że nie walczy o autorytet w hodowli. O ile taki Rogogon, Krótkopyski czy Kolczasty będą się bić o dowodzenie, o tyle Ogniomiot zostanie "szarą eminencją". Inaczej to wygląda, kiedy mamy do czynienia wyłącznie z hodowlą Ogniomiotów - wówczas panuje prawo silniejszego, oczywiście. Co ciekawe, silniejszym może okazać się samica, co wcale nie jest takim rzadkim zjawiskiem. 

Chiński Ogniomiot nazywany jest też Leodrakonem ze względu na złote kolce wokół pyska, które mogą sugerować lwią grzywę oraz na jego wzbudzającą szacunek postawę wśród innych osobników.