Smocze podręczniki

Podstawowym źródłem wiedzy teoretycznej najczęściej są książki. To w nich znajdujemy naukowe opisy i przydatne rady. Książki są najpowszechniejszą formą przekazywania informacji, również na temat magicznych stworzeń. Co prawda nigdy nie zastąpią porządnych zajęć praktycznych, ale zawarte w nich treści są porządną podstawą przy zgłębianiu wiedzy o Smokach.


Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Książka autorstwa Newtona Scamandera wydana w 1927 roku. Jest podręcznikiem dla uczniów Hogwartu, jednak uważa się powszechnie, że powinna się znajdować w każdym domu czarodziejów. Zawiera opisy wszystkich magicznych stworzeń z różnych krajów i kontynentów; autor dodał także krótkie rady pokonania najgroźniejszych z nich.

 

Potworna księga potworów

Książka autorstwa Edwardusa Limy. Wiadomo jedynie, że zawiera opisy najstraszniejszych i najgroźniejszych stworzeń, które większość czarodziejów nazywa "potworami". Sugerując się gustem Rubeusa Hagrida można śmiało stwierdzić, że książka zawierała Smocze treści.

 

Hodowanie Smoków dla przyjemności i dla zysku

Książka wydana w 1658 roku. Skupia się wyłącznie na Smokach; zawiera ich opisy a także przydatne rady jak je hodować. To właśnie w tej książce napisane jest, że jajo należy trzymać w ogniu, gdyż w naturalnych warunkach matka ogrzewa je oddechem; a także, że młode karmi się koniakiem zmieszanym z krwią kurczaków (wiaderko co pół godziny).

 

Od jaja do piekła

W tej książce były zawarte rady na temat hodowli Smoków, jednak nie ich oswajania (autor uważał to za zbyt niebezpieczne). 

 

Gatunki Smoków w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Książka będąca spisem wszystkich ras Smoków żyjących na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii.

 

Ludzie, którzy za bardzo kochają Smoki

Nie ma potwierdzonych informacji o tym, co dokładnie było w tej książce. Po samym jednak tytule można się domyślić, że zawierała historie osób hodujących Smoki i/lub osób, które ucierpiały z tego powodu.